iso_4217 - en to sr translation catalogue (275 entries)

en: Afghani
sr: авгани

en: Albanian Old Lek
sr: албански стари лек

en: Algerian Dinar
sr: алжирски динар

en: Andorran Franc
sr: андорански франак

en: Andorran Peseta
sr: андоранска пезета

en: Angola Kwanza Reajustado
sr: анголска прерачуната кванза

en: Angola New Kwanza
sr: анголска нова кванза

en: Angolan New Kwanza
sr: анголска нова кванза

en: Argentine Austral
sr: аргентински аустрал

en: Argentine Peso
sr: аргентински пезо

en: Argentine peso ley
sr: аргентински пезо леј

en: Argentine peso moneda nacional
sr: национална валута аргентински пезо

en: Armenian Dram
sr: јерменски драм

en: Aruban Guilder
sr: арубански гулден

en: Australian Dollar
sr: аустралијски долар

en: Austrian Schilling
sr: аустријски шилинг

en: Azerbaijanian Manat
sr: азербејџански манат

en: Bahamian Dollar
sr: бахамски долар

en: Bahraini Dinar
sr: бахреински динар

en: Baht
sr: бахт

en: Balboa
sr: балбоа

en: Barbados Dollar
sr: барбадоски долар

en: Belarussian Rouble
sr: белоруска рубља

en: Belarussian Ruble
sr: белоруска рубља

en: Belgian Franc
sr: белгијски франак

en: Belgian Franc Convertible
sr: белгијски конвертибилни франак

en: Belgian Franc Financial
sr: белгијски финансијски франак

en: Belize Dollar
sr: белизеански долар

en: Bermudian Dollar
sr: бермудски долар

en: Bolivar Fuerte
sr: боливар фуерте

en: Bolivian Peso
sr: боливијански пезо

en: Boliviano
sr: боливијано

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
sr: босанско-херцеговачки динар

en: Brazilian Cruzado
sr: бразилски крузадо

en: Brazilian Cruzeiro
sr: бразилски крузеиро

en: Brazilian Cruzeiro Real
sr: бразилски крузеиро реал

en: Brazilian New Cruzado
sr: бразилски нови крузадо

en: Brazilian Real
sr: бразилски реал

en: Brunei Dollar
sr: брунејски долар

en: Bulgarian Lev
sr: бугарски лев

en: Bulgarian Lev A/52
sr: бугарски лев А/52

en: Bulgarian Lev A/62
sr: бугарски лев А/62

en: Bulgarian Lev A/99
sr: бугарски лев А/99

en: Burundi Franc
sr: бурундски франак

en: CFA Franc BCEAO
sr: CFA франак BCEAO

en: CFA Franc BEAC
sr: CFA франак BEAC

en: CFP Franc
sr: CFP франак

en: Canadian Dollar
sr: канадски долар

en: Cape Verde Escudo
sr: зеленортски ескудо

en: Cayman Islands Dollar
sr: кајмански долар

en: Cedi
sr: седи

en: Chilean Peso
sr: чилеански пезо

en: Chinese Peoples Bank Dollar
sr: кинески народни банковни долар

en: Code for testing purposes
sr: Кôд за тестирање

en: Colombian Peso
sr: колумбијски пезо

en: Comoro Franc
sr: коморански франак

en: Congolese Franc
sr: конгоански франак

en: Convertible Marks
sr: конвертибилне марке

en: Cordoba Oro
sr: кордоба ого

en: Costa Rican Colon
sr: костарикански колон

en: Croatian Dinar
sr: хрватски динар

en: Croatian Kuna
sr: хрватска куна

en: Cuban Peso
sr: кубански пезо

en: Cyprus Pound
sr: кипарска фунта

en: Czech Koruna
sr: чешка круна

en: Czechoslovak Koruna
sr: чехословачка круна

en: Czechoslovak Krona A/53
sr: чехословачка круна А/53

en: Dalasi
sr: даласи

en: Danish Krone
sr: данска круна

en: Denar
sr: денар

en: Deutsche Mark
sr: немачка марка

en: Djibouti Franc
sr: џибутански франак

en: Dobra
sr: добра

en: Dominican Peso
sr: доминикански пезо

en: Dong
sr: донг

en: East Caribbean Dollar
sr: источнокарипски долар

en: East German Mark of the GDR
sr: источнонемачка марка ДДР-а

en: Ecuador Sucre
sr: еквадорски сукре

en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
sr: еквадорска јединица константне вредности UVC

en: Egyptian Pound
sr: египатска фунта

en: El Salvador Colon
sr: салвадорски колон

en: Equatorial Guinea Ekwele
sr: екваторијалногвинејски еквеле

en: Ethiopian Birr
sr: етиопљански бир

en: Euro
sr: евро

en: European Composite Unit (EURCO)
sr: европска мешовита јединица (EURCO)

en: European Currency Unit ECU
sr: европска монетарна јединица ECU

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
sr: европска монетарна јединица (E.M.U.-6)

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
sr: европска обрачунска једниица 17 (E.U.A.-17)

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
sr: европска обрачунска једниица 9 (E.U.A.-9)

en: Falkland Islands Pound
sr: фолкландска фунта

en: Fiji Dollar
sr: фиџијански долар

en: Finnish Markka
sr: финска марка

en: Forint
sr: форинта

en: French Franc
sr: француски франак

en: Georgian Coupon
sr: грузијски купон

en: Ghana Cedi
sr: гана седи

en: Gibraltar Pound
sr: гибралтарска фунта

en: Gold
sr: злато

en: Gold-Franc
sr: златни франак

en: Gourde
sr: гурд

en: Greek Drachma
sr: грчка драхма

en: Guarani
sr: гуарани

en: Guinea Escudo
sr: гвинејски ескудо

en: Guinea Franc
sr: гвинејски франак

en: Guinea Syli
sr: гвинејски сили

en: Guinea-Bissau Peso
sr: гвинејабисаошки пезо

en: Guyana Dollar
sr: гвајански долар

en: Hong Kong Dollar
sr: хонгконшки долар

en: Hryvnia
sr: хривња

en: Iceland Krona
sr: исландска круна

en: Iceland Old Krona
sr: исландска стара круна

en: Indian Rupee
sr: индијски рупи

en: Iranian Rial
sr: ирански ријал

en: Iraqi Dinar
sr: ирачки динар

en: Irish Pound
sr: ирска фунта

en: Israeli Old Shekel
sr: израелски стари шекел

en: Israeli Pound
sr: израелска фунта

en: Italian Lira
sr: италијанска лира

en: Jamaican Dollar
sr: јамајкански долар

en: Jordanian Dinar
sr: јордански динар

en: Kenyan Shilling
sr: кенијски шилинг

en: Kina
sr: кина

en: Kip
sr: кип

en: Kroon
sr: круна

en: Kuwaiti Dinar
sr: кувајтски динар

en: Kwacha
sr: квача

en: Kwanza
sr: кванза

en: Kyat
sr: кјат

en: Lao kip
sr: лаошки кип

en: Lari
sr: лари

en: Latvian Lats
sr: латвијски лати

en: Latvian Ruble
sr: латвијска рубља

en: Lebanese Pound
sr: либанска фунта

en: Lek
sr: лек

en: Lempira
sr: лемпира

en: Leone
sr: леон

en: Lesotho Maloti
sr: лесотоански малоти

en: Liberian Dollar
sr: либеријски долар

en: Libyan Dinar
sr: либијски динар

en: Lilangeni
sr: лилангени

en: Lithuanian Litas
sr: литвански литас

en: Lithuanian Talonas
sr: литвански талонас

en: Loti
sr: лоти

en: Luxembourg Convertible Franc
sr: луксембуршки конвертибилни франак

en: Luxembourg Financial Franc
sr: луксембуршки финансијски франак

en: Luxembourg Franc
sr: луксембуршки франак

en: Malagasy Ariary
sr: малагашки аријари

en: Malagasy Franc
sr: малагашки франак

en: Malaysian Ringgit
sr: малазијски рингит

en: Maldive Rupee
sr: малдивски рупи

en: Mali Franc
sr: малишки франак

en: Maltese Lira
sr: малтешка лира

en: Maltese Pound
sr: малтешка фунта

en: Manat
sr: манат

en: Mauritius Rupee
sr: маурицијански рупи

en: Metical
sr: метикал

en: Mexican Peso
sr: мексички пезо

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
sr: мексичка јединица претварања (UDI)

en: Moldovan Leu
sr: молдовански леу

en: Moroccan Dirham
sr: марокански дирхам

en: Mozambique Escudo
sr: мозамбички ескудо

en: Mozambique Metical
sr: мозамбички метикал

en: Mvdol
sr: мвдол

en: Naira
sr: наира

en: Nakfa
sr: накфа

en: Namibia Dollar
sr: намибија долар

en: Nepalese Rupee
sr: непалски рупи

en: Netherlands Antillian Guilder
sr: гулден Холандских Антила

en: Netherlands Guilder
sr: холандски гулден

en: New Israeli Sheqel
sr: нови израелски шекел

en: New Leu
sr: нови леу

en: New Taiwan Dollar
sr: новотајвански долар

en: New Turkish Lira
sr: нова турска лира

en: New Zaire
sr: нови заир

en: New Zealand Dollar
sr: новозеландски долар

en: Ngultrum
sr: гултрум

en: Nicaraguan Cordoba
sr: никарагванска кордоба

en: No currency
sr: безвалутно

en: North Korean Won
sr: севернокорејски вон

en: Norwegian Krone
sr: норвешка круна

en: Nuevo Sol
sr: нови сол

en: Old Uruguayan Peso
sr: стари уругвајски пезо

en: Ouguiya
sr: огија

en: Pa'anga
sr: паанга

en: Pakistan Rupee
sr: пакистански рупи

en: Palladium
sr: паладијум

en: Pataca
sr: патака

en: Peruvian Inti
sr: перуански инти

en: Peruvian Sol
sr: перуански сол

en: Peso Argentino
sr: аргентински пезо

en: Peso Uruguayo
sr: уругвајски пезо

en: Philippine Peso
sr: филипински пезо

en: Platinum
sr: платина

en: Polish Złoty
sr: пољски злот

en: Portuguese Escudo
sr: португалски ескудо

en: Pound Sterling
sr: фунта стерлинг

en: Pula
sr: пула

en: Qatari Rial
sr: катарски ријал

en: Quetzal
sr: квецал

en: RINET Funds Code
sr: RINET знак фонда

en: Rand
sr: ранд

en: Rhodesian Dollar
sr: родезијски долар

en: Rial Omani
sr: омански ријал

en: Riel
sr: ријел

en: Romanian Leu A/52
sr: румунски лев А/52

en: Romanian Old Leu
sr: румунски стари леј

en: Rufiyaa
sr: руфија

en: Rupiah
sr: рупија

en: Russian Rouble
sr: руска рубља

en: Russian Ruble
sr: руска рубља

en: Rwanda Franc
sr: руандски франак

en: Saint Helena Pound
sr: светохеленска фунта

en: Saudi Riyal
sr: саудијски ријал

en: Serbian Dinar
sr: српски динар

en: Seychelles Rupee
sr: сејшелски рупи

en: Silver
sr: сребро

en: Singapore Dollar
sr: сингапурски долар

en: Slovak Koruna
sr: словачка круна

en: Slovenian Tolar
sr: словеначки толар

en: Solomon Islands Dollar
sr: соломонски долар

en: Som
sr: сом

en: Somali Shilling
sr: сомалијански шилинг

en: Somoni
sr: сомони

en: South African Financial Rand
sr: јужноафрички финансијски ранд

en: Spanish Peseta
sr: шпанска пезета

en: Spanish Peseta ('A' Account)
sr: шпанска пезета (рачун „А“)

en: Spanish Peseta (convertible)
sr: шпанска пезета (конвертибилна)

en: Special Drawing Rights
sr: посебно вучење чекова

en: Sri Lanka Rupee
sr: шриланкански рупи

en: Sudanese Pound
sr: суданска фунта

en: Surinam Dollar
sr: суринамски долар

en: Suriname Guilder
sr: суринамски гулден

en: Swedish Krona
sr: шведска круна

en: Swiss Franc
sr: швајцарски франак

en: Syrian Pound
sr: сиријска фунта

en: Tajik Rouble
sr: таџик рубља

en: Taka
sr: така

en: Tala
sr: тала

en: Tanzanian Shilling
sr: танзанијски шилинг

en: Tenge
sr: тенге

en: Timor Escudo
sr: тиморски ескудо

en: Trinidad and Tobago Dollar
sr: тринидадски долар

en: Tugrik
sr: тугрик

en: Tunisian Dinar
sr: тунижански динар

en: Turkish Lira
sr: турска лира

en: UAE Dirham
sr: УАЕ дирхам

en: UIC-Franc
sr: франак Међународне заједнице железница

en: US Dollar
sr: амерички долар

en: US Dollar (Next day)
sr: амерички долар (следећи дан)

en: US Dollar (Same day)
sr: амерички долар (исти дан)

en: USSR Rouble
sr: совјетска рубља

en: Uganda Old Schilling
sr: угандски стари шилинг

en: Uganda Schilling
sr: угандски шилинг

en: Uganda Shilling
sr: уганда шилинг

en: Ukrainian Karbovanet
sr: украјински купон

en: Unidad de Valor Real
sr: јединица константне вредности

en: Unidades de fomento
sr: чилеанска јединица фонда

en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
sr: уругвајски пезо у индексираним јединицама

en: Uruguayan Peso
sr: уругвајски пезо

en: Uzbekistan Sum
sr: узбекистански сум

en: Vatu
sr: вату

en: Venezuela Bolívar
sr: венецуелански боливар

en: Viet Nam Old Dong
sr: вијетнамски стари донг

en: WIR Euro
sr: WIR евро

en: WIR Franc
sr: WIR франак

en: Won
sr: вон

en: Yemeni Dinar
sr: јеменски динар

en: Yemeni Rial
sr: јеменски ријал

en: Yen
sr: јен

en: Yuan Renminbi
sr: јуан ренминби

en: Yugoslavian Dinar
sr: југословенски динар

en: Zaire
sr: заир

en: Zambian Kwacha
sr: замбијска квача

en: Zimbabwe Dollar
sr: зимбабвеански долар

en: Zloty
sr: злот
